Data rozpoczęcia szkolenia:
08.05.2025
Godzina rozpoczęcia szkolenia:
10:00
Opis szkolenia:
W bieżącym roku umowy cywilnoprawne nadal będą najtańszą formą zatrudnienia dla pracodawców. W najbliższym czasie zapowiadane są jednak zmiany, które mogą spowodować, że umowy te przestaną być już tak atrakcyjne jak dzisiaj.
CEL SZKOLENIA: Na szkoleniu zostaną omówione wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z zatrudnieniem cywilnoprawnym, z uwzględnieniem zmian w minimalnym wynagrodzeniu za pracę i minimalnej stawce godzinowej, które obowiązują od 1 stycznia 2025 r.
Wśród omawianych zagadnień znajdzie się charakterystyka i konstrukcja umów cywilnoprawnych, aspekty składkowo-podatkowe, a także elementy prawa autorskiego, które może mieć zastosowanie w umowach cywilnoprawnych.
KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:
- poszerzenie wiedzy z zakresu zatrudniania na umowy cywilnoprawne w 2025 r.,
- podniesienie kompetencji osób odpowiedzialnych za obsługę umów cywilnoprawnych w zakresie prawidłowego naliczania wynagrodzeń,
- wymiana doświadczeń w zakresie stosowania „dobrych praktyk”.
ADRESACI: Szkolenie przeznaczone jest dla osób zajmujących się problematyką kadrowo-płacową, zatrudnionych w działach kadr i płac, działach księgowości.
PROWADZĄCA: KATARZYNA SOBIESZCZAŃSKA – niezależny ekspert i doradca ds. ZUS, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, umów cywilnoprawnych i programu Płatnik świadczący usługi doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw, współpracownik kancelarii prawnych. Specjalista ds. kadr i płac z ponad 17-letnim doświadczeniem. Praktyk od lat zainteresowany tematyką związaną z ubezpieczeniami społecznymi. Przez ponad 5 lat osoba odpowiedzialna za sprawy ZUS w jednym z największych banków w Polsce. Od kilku lat prowadząca szkolenia i wspierająca firmy w zakresie spraw kadrowo-płacowych, w szczególności ubezpieczeń społecznych. Swoje szkolenia opiera na praktyce i doświadczeniu. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Ubezpieczeń w SGH w Warszawie i Prawa Pracy na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu ubezpieczeń społecznych, umów cywilnoprawnych, prawa pracy oraz obsługi programu Płatnik na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
CENA: 310 zł/osoba brutto
Plan szkolenia:
Szkolenie przewidziane jest w godzinach 10.00 – 14.00
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM MOŻE BYĆ ZREALIZOWANY JAKO SZKOLENIE ZAMKNIĘTE, NA ZAMÓWIENIE BANKU.
I. Zalety zatrudnienia cywilnoprawnego w 2025r. – umowy cywilnoprawne a umowy
o pracę.
II. Swoboda zawierania umów cywilnoprawnych – jak należy interpretować prawo stron umowy do swobodnego wyboru formy zatrudnienia?
III. Umowy zlecenia w 2025 r.
1. Konstrukcja umowy zlecenia – elementy obowiązkowe i opcjonalne.
2. Miejsce wykonywania umowy zlecenia – zasada swobody miejsca i czasu.
3. Minimalna stawka godzinowa – umowy objęte przepisami o minimalnej stawce godzinowej i umowy wyłączone spod obowiązywania w/w przepisów – konsekwencje objęcia umowy zlecenia przepisami o minimalnej stawce godzinowej (ewidencjonowanie czasu pracy i comiesięczna wypłata wynagrodzenia).
4. Zawieranie umów zlecenia z osobami prowadzącymi działalność a przepisy o minimalnej stawce godzinowej? Czy dla przedsiębiorcy trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy? Jak przeprowadzić weryfikację przedsiębiorcy, aby sprawdzić obowiązek objęcia umowy zlecenia przepisami o minimalnej stawce godzinowej, w tym ewidencjonowaniem czasu pracy?
5. Sposób ustalenia wynagrodzenia w umowach zlecenia – rodzaje wynagrodzenia a minimalna stawka godzinowa. Wynagrodzenie prowizyjne i akordowe a obowiązek zapewnienia stawki minimalnej godzinowej. Częstotliwość wypłacania wynagrodzenia z umowy zlecenia.
6. Problemy w pomniejszaniu wynagrodzenia z umowy zlecenia w przypadku nieobecności lub choroby zleceniobiorcy? Pełna wypłata wynagrodzenia a prawo do zasiłku chorobowego.
7. Zapewnienie narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy zlecenia.
8. Rozwiązywanie umów zlecenia – jak skutecznie i zgodnie z prawem rozwiązywać umowy zlecenia? Czy w umowach zlecenia można stosować okresy wypowiedzenia?
IV. Umowy o dzieło w 2025 r.
1. Konstrukcja umowy o dzieło – obowiązkowe elementy umowy o dzieło odróżniające dzieło od zlecenia.
2. Przedmiot umowy o dzieło jako najważniejszy element umowy. Co może być przedmiotem umowy o dzieło? – analiza orzecznictwa.
3. Odpowiedzialność wykonawcy za jakość dzieła.
4. Wynagrodzenie w umowach o dzieło – wynagrodzenie ryczałtowe a wynagrodzenie kosztorysowe. Termin wypłaty wynagrodzenia z umowy o dzieło – warunki niezbędne do dokonania wypłaty.
5. Rozwiązywanie umów o dzieło – kiedy można odstąpić od umowy? Czy w umowach o dzieło można stosować okresy wypowiedzenia?
V. Kontrakty menadżerskie i umowy agencyjne w 2025 r. – charakter zatrudnienia.
VI. Zawieranie umów cywilnoprawnych z własnym pracownikiem – niezbędne warunki.
VII. Najczęstsze błędy pracodawców w zakresie zatrudniania na umowy cywilnoprawne – niebezpieczne zapisy w umowach. Błędy w zawieraniu umów zlecenia i umów o dzieło.
VIII. Prawo autorskie w umowach zlecenia i umowach o dzieło.
1. Prawa osobiste i prawa majątkowe – charakter i różnice.
2. Przekazanie praw autorskich – na czym polega przekazanie praw autorskich?
Które prawa można przekazać i jak zapisać przekazanie praw autorskich w treści umowy cywilnoprawnej?
IX. Obowiązek obejmowania wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych składkami ZUS w 2025 r.
1. Opłacanie składek ZUS od wynagrodzeń z umów zlecenia, umów o dzieło i kontraktów menadżerskich – prawidłowe ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP.
2. Wpływ zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rozstrzyganie zbiegów ubezpieczeniowych przy wypłatach na przełomie roku.
3. Rozstrzyganie zbiegów ubezpieczeniowych w zakresie odprowadzania składek ZUS
od umów zlecenia – kilka tytułów do ubezpieczenia i różne terminy wypłaty wynagrodzenia.
4. Opłacanie składek ZUS z tytułu zawierania umów zlecenia z osobami prowadzącymi działalność – weryfikowanie źródła przychodu w celu rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczenia.
5. Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS na formularzu ZUS-RUD – które umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia?
6. Dokumentowanie posiadania innego tytułu do ubezpieczeń społecznych – teoria a praktyka.
7. Możliwość zweryfikowania prawidłowości naliczenia składek z umowy zlecenia przez „pracodawcę” – wniosek ZUS USZ.
X. Opodatkowanie przychodów z umów cywilnoprawnych w 2025 r. – naliczanie zaliczki
i podatku zryczałtowanego.
1. Umowy cywilnoprawne opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i ryczałtem – jak weryfikować sposób opodatkowania umów z wynagrodzeniem do 200 zł?
2. Koszty uzyskania przychodu w umowach cywilnoprawnych – kiedy można zastosować 50% KUP ?
3. PIT-2 w umowach cywilnoprawnych – z jakich preferencji podatkowych może skorzystać osoba zatrudniona na umowie cywilnoprawnej?
XI. BHP i badania lekarskie osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.
XII. Dokumentacja związana z zatrudnieniem cywilnoprawnym – wnioski i oświadczenia. Czy zleceniobiorca/wykonawca dzieła musi wystawić rachunek?
XIII. Rodzaje umów cywilnoprawnych – podobieństwa i różnice. Posumowanie.
XIV. Pytania – czas dla uczestników szkolenia.
Informacji na temat szkolenia
zdalnego udzieli:
Beata Płatek – Koordynator ds. szkoleń
tel. kom.: 500 358 657
e-mail: szkoleniazdalne@frbs.org.pl
Zapisz się na szkolenie
Warunki uczestnictwa w szkoleniach on-line
Aby wziąć udział w szkoleniu on-line uczestnik musi posiadać:
-
- Komputer lub urządzenie mobilne – w przypadku urządzenia mobilnego można pobrać odpowiednią aplikację „ClickMeeting” ze sklepu Google Play lub AppStore.
- Połączenie internetowe o zalecanej prędkości:
- 512 KB/sek dla dźwięku,
- 1,5 MB/sek dla obrazu i dźwięku.
- Wymagania sprzętowe:
- Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy),
- 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej).
- W przypadku oprogramowania Firewall porty numer 80, 443 i 1935 powinny być odblokowane. Zalecamy także wyłączenie na czas szkolenia wszelkich dodatków typu Adblock.
- W systemie pocztowym trzeba dodać do „białej listy” domenę clickmeeting.com z której wysyłane są zaproszenia na webinary.
- Słuchawki lub głośniki podłączone do komputera.
- Przeglądarka Firefox, Google Chrome. Przeglądarka musi być uaktualniona do najnowszej wersji.
Proszę pamiętać, aby przed dołączeniem do szkolenia on-line wyłączyć wszystkie inne aplikacje, które korzystają z mikrofonu (np. Skype, WhatsApp itp.) oraz aby w czasie trwania szkolenia nie były pobierane pliki lub aktualizacje.
W celu upewniania się czy jest możliwość prawidłowego odbycia szkolenia on-line zaleca się przeprowadzenie testu połączenia. Link do testu przesyłany jest wraz z zaproszeniem na szkolenie. Poniżej przykład:
Zgłoszenie, potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie, rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu on-line
Zgłoszenie na szkolenie on-line
Zgłoszenie przyjmowane jest na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego przez upoważnioną osobę, przesłanego e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl lub poprzez stronę zapis na szkolenie on-line za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie wybranego szkolenia.
Realizacja szkolenia on-line
Zaplanowane szkolenie on-line potwierdzane jest mailowo 1–2 dni przed jego terminem realizacji.
Odwołanie szkolenia on-line
W przypadku konieczności odwołania szkolenia on-line, FRBS kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo lub telefonicznie.
Rezygnacja ze szkolenia on-line
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej, e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl , do godziny 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie. Brak rezygnacji po 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie – odpłatność 100 % .