Przedstawiamy program Europejskiego Studium Bankowości, przygotowującego do egzaminu ECB EFCB, prowadzącego do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Bankowca.
Zgodnie z procedurą uzyskiwania Certyfikatów ZBP certyfikat ECB EFCB uprawnia do starania się o nadanie stopnia zawodowego Dyplomowanego Pracownika Bankowego.
Szczegółowych informacji udziela Patrycja Basta – tel. 500 358 589
Formularz zgłoszeniowy: pobierz
Europejskie Studium Bankowości
Uczestnicy:
Studium kierowane jest do wszystkich pracowników Banku, pragnących poszerzyć wiedzę ogólnobankową na poziomie europejskim.
Cel:
Uzyskanie Europejskiej Certyfikacji Bankowca EFCB.
Korzyści:
Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję zdobyć kompendium wiedzy ogólnobankowej w zakresie wymaganym podczas egzaminu ECB EFCB, prowadzącego do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Bankowca. Zgodnie z procedurą uzyskiwania Certyfikatów ZBP, certyfikat ECB EFCB uprawnia do starania się o nadanie stopnia zawodowego Dyplomowanego Pracownika Bankowego.
Wymagania:
Osoba ubiegająca się o certyfikat europejski powinna wykazać się wiedzą ogólnobankową, zgodnie z wymogami kwalifikacyjnymi opracowanymi przez międzynarodowy zespół ekspertów. Certyfikat umożliwia porównywalność kwalifikacji na rynku europejskim, podnosi atrakcyjność pracowników z certyfikatem na rynku pracy i ułatwia ich mobilność na terenie Unii Europejskiej.
Metodyka:
Program kursu jest zgodny z Systemem Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej, prowadzonym przez Związek Banków Polskich, a także z wymogami akredytacyjnymi systemu EFCB, prowadzonym przez European Banking and Financial Services Training Network. Zajęcia prowadzone będą w formie 4 dwudniowych zjazdów (60 godzin).
Po zakończeniu Studium odbywa się egzamin w formie pisemnej w języku polskim (test składający się ze 100 pytań). Zdanie egzaminu gwarantuje otrzymanie Europejskiego Certyfikatu Bankowca, wydawanego przez European Banking and Financial Services Training Network oraz umożliwia ubieganie się o stopień Dyplomowanego Pracownika Bankowego w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej, wydawanego przez Związek Banków Polskich.
Prowadzący:
Zespół wykładowców reprezentujących różne specjalizacje w obszarze wiedzy bankowej – praktycy bankowi, wykładowcy współpracujący z Fundacją Rozwoju Bankowości Spółdzielczej.
Program:
Moduł I: System monetarny i finansowy Unii Europejskiej
Struktura gospodarcza i finansowa Unii Europejskiej
Polityka monetarna w Unii Europejskiej
System finansowy w UE i unia bankowa
Moduł II. Klienci, produkty i usługi banku
Dopasowanie produktów i usług do potrzeb klienta
Produkty i usługi
Klienci detaliczni Klienci zamożni
Klienci MŚP
Klienci korporacyjni
Etyka
Moduł III. Ryzyko i compliance
Sprawozdanie finansowe jako źródło informacji o sytuacji finansowej banku
Ryzyko kredytowe
Ryzyko płynności i wypłacalność banku
Ryzyko rynkowe
Ryzyko operacyjne
Audyt wewnętrzny, compliance i system kontroli
Inne ryzyka
Miejsce szkolenia: Oddziały FRBS: Warszawa, Kraków, Rzeszów, Wrocław.
Szkolenie może odbyć się na zlecenie Banku w siedzibie lub miejscu wskazanym przez Bank, wymagana liczba uczestników 25 – 30 osób
Data rozpoczęcia: po zebraniu grupy
Koszt od osoby – 2.200 złotych brutto
Egzamin
Zgodnie z Regulaminem Egzaminów w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej, zatwierdzonym przez Zarząd Związku Banków Polskich i obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., egzamin odbywa się przed Komisją powoływaną przez Prezesa ZBP.
Egzamin ma formę pisemną – testu jednokrotnego wyboru składającego się ze 100 pytań. Każde pytanie posiada 4 alternatywne odpowiedzi.
Testy egzaminacyjne przygotowywane są przy wykorzystaniu polskiej bazy pytań ECB EFCB, opracowanej przez zespół ekspertów powołanych przez MSBiF, GAB i WIB.
Czas trwania egzaminu to 120 minut.
Minimum wymagane do zaliczenia testu wynosi 60 pkt (60% prawidłowych odpowiedzi).
Osobom, które nie zdały egzaminu, przysługuje prawo do udziału w jednym nieodpłatnym egzaminie poprawkowym w ciągu roku od daty poprzedniego egzaminu.
Osoby przystępujące do egzaminu powinny wykazać się bazową wiedzą ogólnobankową, zgodnie z wymogami kwalifikacyjnymi opracowanymi przez międzynarodowy zespół ekspertów.
Certyfikacja europejska została opracowana przez wiodące instytucje kształcenia bankowego z 17 krajów Europy, będące członkami European Banking & Financial Services Training Association Asbbl. Ze strony Polski w pracach nad systemem certyfikacji uczestniczyli: Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów, Warszawski Instytut Bankowości i Gdańska Akademia Bankowa.
Wymogi egzaminacyjne są opisane w dokumencie „Cele egzaminacyjne ECB EFCB” (pobierz). Pomocniczo można skorzystać z podręcznika „Bankowość dla praktyków. Europejski Certyfikat Bankowca EFCB„, wydanie III (pobierz).
Baza pytań testowych do egzaminu ECB EFCB 3E (bez odpowiedzi) jest do pobrania tutaj.
Podręcznik został wydany w 2010 r. i ze względu na zmiany w bankowości, w szczególności dotyczące regulacji bankowych, część zagadnień w podręczniku jest już nieaktualna. W tej sytuacji należy go traktować jedynie jako uzupełniający materiał szkoleniowy przed przystąpieniem do egzaminów ECB EFCB. Wiodącym dokumentem w procesie przygotowania kandydatów do egzaminu ECB EFCB są wyżej wskazane , określające wymagania egzaminacyjne.
Informujemy także, iż podczas przygotowania się do egzaminu ECB EFCB obowiązuje dostępna na rynku literatura bankowa i źródła internetowe.
Koszt egzaminu od osoby – 650 złotych brutto.
Szczegółowych informacji udziela Patrycja Basta – tel. 500 358 589