Data rozpoczęcia szkolenia:
14.10.2024
Godzina rozpoczęcia szkolenia:
10:00
Opis szkolenia:
Zapraszamy na szkolenie poświęcone najnowszym zmianom w zakresie ubezpieczeń społecznych i sporządzania dokumentacji ubezpieczeniowej.
Od 1 września 2024r. zostały wprowadzone pierwsze ze zmian dotyczące sporządzania raportu rozliczeniowego ZUS RPA – pierwsze zmienione raporty płatnicy składek będą składali do ZUS w październiku 2024r. za wrzesień 2024r. Z dniem 1 listopada 2024r. zostaną wprowadzone kolejne zmiany ubezpieczeniowe związane z tzw. wakacjami składkowymi.
CEL SZKOLENIA:
Celem szkolenia będzie przybliżenie tematyki korygowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS po zmianach wprowadzonych od 1 września 2024r.
KORZYŚCI ZE SZKOLENIA:
- poznanie najnowszych zmian z zakresu ubezpieczeń społecznych,
- poszerzenie umiejętności korygowania dokumentacji ubezpieczeniowej.
ADRESACI: Szkolenie skierowane jest do: pracowników BS zainteresowanych daną tematyką.
PROWADZĄCA: KATARZYNA SOBIESZCZAŃSKA – niezależny ekspert i doradca ds. ZUS, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, umów cywilnoprawnych i programu Płatnik świadczący usługi doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw, współpracownik kancelarii prawnych. Specjalista ds. kadr i płac z ponad 17-letnim doświadczeniem. Praktyk od lat zainteresowany tematyką związaną z ubezpieczeniami społecznymi. Przez ponad 5 lat osoba odpowiedzialna za sprawy ZUS w jednym z największych banków w Polsce. Od kilku lat prowadząca szkolenia i wspierająca firmy w zakresie spraw kadrowo-płacowych, w szczególności ubezpieczeń społecznych. Swoje szkolenia opiera na praktyce i doświadczeniu. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Ubezpieczeń w SGH w Warszawie i Prawa Pracy na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu ubezpieczeń społecznych, umów cywilnoprawnych, prawa pracy oraz obsługi programu Płatnik na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
CENA: 310 zł/os brutto
Plan szkolenia:
Szkolenie przewidziane jest w godzinach 10.00 – 14.00
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM MOŻE BYĆ ZREALIZOWANY JAKO SZKOLENIE ZAMKNIĘTE, NA ZAMÓWIENIE BANKU
I. Zmiany w sporządzaniu dokumentów rozliczeniowych ZUS od 1 września 2024r. i od 1 listopada 2024r. wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23.08.2024 r.:
1. Cel wprowadzonych zmian i płatnicy zobowiązani do ich stosowania.
2. Wprowadzenie zmian w raportach rozliczeniowych (ZUS RPA, ZUS RCA), deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, informacji miesięcznej IR i informacji Rocznej IR oraz raporcie informacyjnym ZUS RIA – zakres wprowadzonych zmian oraz termin ich stosowania przez płatników składek.
3. Zmiany w kodach tytułu ubezpieczenia i modyfikacje opisów kodów tytułu wprowadzane od 1 listopada 2024r. – od kiedy płatnicy składek zobowiązani będą do stosowania nowych kodów? Czy nowe kody tytułu ubezpieczenia będą wymagały dokonania przerejestrowania?
II. Prawidłowe sporządzanie i korygowanie danych na raporcie rozliczeniowym ZUS RPA po zmianach wprowadzonych od 1 września 2024r.
III. Korygowanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych ZUS za okresy wsteczne po zmianach od 1 stycznia 2024r.
IV. Przedawnienie składek po zmianach w korygowaniu dokumentów rozliczeniowych od 1 stycznia 2024r. – niedopłaty i nadpłaty składek, zwroty.
V. Korygowanie wynagrodzenia chorobowego i zasiłków na raportach rozliczeniowych.
1. Wypłata wynagrodzenia chorobowego zamiast zasiłku chorobowego.
2. Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy – wyrównanie zasiłku i zmiana kwalifikacji zasiłku chorobowego na wypadkowy.
3. Wypłacenie zasiłku w zawyżonej lub zaniżonej wysokości.
VI. Korygowanie raportów rozliczeniowych w przypadku nadpłaty wynagrodzenia – wypłata wynagrodzenia w zawyżonej wysokości.
VII. Korygowanie wpłat do PPK lub PPE na raporcie ZUS RCA.
VIII. Weryfikowanie prawidłowości sporządzonych raportów rozliczeniowych za osoby przebywające na urlopach wychowawczych i pobierających zasiłki macierzyńskie – sporządzanie raportów korygujących.
1. Zasady obejmowania ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym osób przebywających na urlopach wychowawczych i pobierających zasiłki macierzyńskie – obowiązki płatników składek i płatników zasiłku macierzyńskiego.
2. Sporządzanie i korygowanie raportów ZUS RCA za osoby przebywające na urlopach wychowawczych:
a) sposób obliczania podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych i ustalania podstawy wymiaru składek dla osób pobierających zasiłki macierzyńskie,
b) weryfikowanie obowiązku ubezpieczenia (wypełnianie oświadczenia przez pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym),
c) podstawa minimalna i maksymalna wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym,
d) obejmowanie ubezpieczeniem zdrowotnym osób przebywających na urlopie wychowawczym – wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne,
e) prawidłowe sporządzanie raportu rozliczeniowego za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym przez część miesiąca,
f) korygowanie błędnych raportów ZUS RCA za osoby przebywające na urlopach wychowawczych.
3. Sporządzanie i korygowanie raportów ZUS RCA za osoby pobierające zasiłki macierzyńskie.
4. Prawidłowe sporządzanie raportów rozliczeniowych ZUS RCA za osoby przebywające na urlopach wychowawczych i pobierających zasiłki macierzyńskie przez płatników składek wypłacających wynagrodzenia z tzw. przesunięciem ( do 10-tego dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni). Wpływ przesunięcia wypłaty wynagrodzenia na sporządzanie raportów rozliczeniowych.
IX. Sporządzanie korekty rozliczenia składek w przypadku osiągnięcia przez ubezpieczonego tzw. trzydziestokrotności. Prawidłowe przygotowanie raportów z rozliczeniem składek dla osoby która osiągnęła trzydziestokrotność a do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podlega dobrowolnie lub składki finansowane są przez budżet państwa.
X. Korygowanie przerw w opłacaniu składek wykazanych na raportach ZUS RSA
( przerwy z kodami 151 i 152) jeżeli w kolejnych miesiącach za ten sam okres został wypłacony zasiłek lub wynagrodzenie.
XI. Konsekwencje korygowania dokumentów ZUS dla płatnika składek i ubezpieczonego.
XII. Kwestionowanie obowiązku ubezpieczenia przez organ rentowy a korekty dokumentacji ZUS.
XIII. Sankcje dla płatnika składek, który nie wywiązuje się z obowiązku skorygowania dokumentów.
Informacji na temat szkolenia
zdalnego udzieli:
Beata Płatek – Koordynator ds. szkoleń
tel. kom.: 500 358 657
e-mail: szkoleniazdalne@frbs.org.pl
Zapisz się na szkolenie
Warunki uczestnictwa w szkoleniach on-line
Aby wziąć udział w szkoleniu on-line uczestnik musi posiadać:
-
- Komputer lub urządzenie mobilne – w przypadku urządzenia mobilnego można pobrać odpowiednią aplikację „ClickMeeting” ze sklepu Google Play lub AppStore.
- Połączenie internetowe o zalecanej prędkości:
- 512 KB/sek dla dźwięku,
- 1,5 MB/sek dla obrazu i dźwięku.
- Wymagania sprzętowe:
- Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy),
- 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej).
- W przypadku oprogramowania Firewall porty numer 80, 443 i 1935 powinny być odblokowane. Zalecamy także wyłączenie na czas szkolenia wszelkich dodatków typu Adblock.
- W systemie pocztowym trzeba dodać do „białej listy” domenę clickmeeting.com z której wysyłane są zaproszenia na webinary.
- Słuchawki lub głośniki podłączone do komputera.
- Przeglądarka Firefox, Google Chrome. Przeglądarka musi być uaktualniona do najnowszej wersji.
Proszę pamiętać, aby przed dołączeniem do szkolenia on-line wyłączyć wszystkie inne aplikacje, które korzystają z mikrofonu (np. Skype, WhatsApp itp.) oraz aby w czasie trwania szkolenia nie były pobierane pliki lub aktualizacje.
W celu upewniania się czy jest możliwość prawidłowego odbycia szkolenia on-line zaleca się przeprowadzenie testu połączenia. Link do testu przesyłany jest wraz z zaproszeniem na szkolenie. Poniżej przykład:
Zgłoszenie, potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie, rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu on-line
Zgłoszenie na szkolenie on-line
Zgłoszenie przyjmowane jest na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego przez upoważnioną osobę, przesłanego e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl lub poprzez stronę zapis na szkolenie on-line za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie wybranego szkolenia.
Realizacja szkolenia on-line
Zaplanowane szkolenie on-line potwierdzane jest mailowo 1–2 dni przed jego terminem realizacji.
Odwołanie szkolenia on-line
W przypadku konieczności odwołania szkolenia on-line, FRBS kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo lub telefonicznie.
Rezygnacja ze szkolenia on-line
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej, e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl , do godziny 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie. Brak rezygnacji po 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie – odpłatność 100 % .