Data rozpoczęcia szkolenia:
25.11.2024
Godzina rozpoczęcia szkolenia:
09:30
Opis szkolenia:
CELE SZKOLENIA:
Przybliżenie problematyki związanej z czynnościami do jakich podjęcia zobowiązany jest bank po dokonaniu zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, na konkretnych przypadkach, które w działalności banków generują największe wątpliwości. W trakcie szkolenia omówione zostaną zasady przekazywania środków z zajętych rachunków wspólnych, ze szczególnym uwzględnieniem rachunków wspólnych małżonków, zasady przekazywania środków z zajętych rachunków, które stanowią szczególnego rodzaju wpływy na rachunek bankowy, takie jak zasiłek pogrzebowy, emerytura, renta, odszkodowanie za szkodę na osobie. Ponadto, przedstawione zostaną zasady postępowania banku w przypadku zajęcia rachunku, na którym istnieje saldo ujemne i na którym środki pieniężne zostaną zapisane po dacie zajęcia. Tryb postępowania banku w tym ostatnim przypadku pozostaje nadal kontrowersyjny i niejednolity.
KORZYŚCI ZE SZKOLENIA: W trakcie szkolenia przedstawione zostaną metody działania w przypadku zajęcia innego niż wierzytelność z rachunku bankowego prawa, takiego jak wierzytelność z kredytu w rachunku czy przyznanego posiadaczowi rachunku salda. Tego rodzaju zajęcia pojawiają się coraz częściej w praktyce postępowań egzekucyjnych.
ADRESACI: Adresatami szkolenia są przede wszystkim pracownicy banków odpowiedzialni za realizację zajęć wierzytelności z rachunków dokonywanych w toku postępowań egzekucyjnych.
PROWADZĄCY:EWA DZIDO– radca prawny. Doświadczony prawnik w zakresie obsługi podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji finansowych, w tym banków spółdzielczych. Wieloletni kierownik Działu Prawnego państwowej osoby prawnej działającej w branży badawczo-rozwojowej. Wykładowca Fundacji Rozwoju Bankowości Spółdzielczej. Mecenas Ewa Dzido współpracowała z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie oraz Bankiem PEKAO S.A. w Warszawie.
CENA: 280 zł/os brutto
Plan szkolenia:
Szkolenie przewidziane jest w godzinach 09.30 – 12.30
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM MOŻE BYĆ ZREALIZOWANY JAKO SZKOLENIE ZAMKNIĘTE, NA ZAMÓWIENIE BANKU
SZKOLENIA:
1. Zajęcie rachunku wspólnego wspólników spółki cywilnej.
2. Zajęcie rachunku wspólnego małżonków w przypadku gdy tytuł wykonawczy wydany został na jednego z małżonków.
3. Zajęcie rachunku wspólnego małżonków w przypadku ustroju rozdzielności majątkowej małżonków.
4. Zajęcie rachunku wspólnego a śmierć jednego z współposiadaczy rachunku.
5. Zasiłek pogrzebowy wpływający na zajęty rachunek bankowy.
6. Zasiłek stały/okresowy wpływający na zajęty rachunek bankowy.
7. Świadczenia emerytalne i rentowe wpływające na zajęty rachunek bankowy.
8. Odszkodowanie za szkodę na osobie wpływające na zajęty rachunek.
9. Egzekucja alimentów ze środków na rachunku bankowym wyjętych spod zajęcia.
10. Zajęcie wierzytelności przysługujących w ramach udzielonych pożyczek, debetów udzielonych w ramach rachunku bankowego, kredytu w rachunku bankowym i powstałego w nim salda debetowego – jak przekazywać tak zajęte środki?
11. Możliwość potrącenia wierzytelności własnych banku ze środków znajdujących się na zajętym rachunku.
12. Saldo ujemne na zajętym rachunku a środki pieniężne wpływające na ten rachunek po dacie zajęcia – czy można zaliczyć na pomniejszenie salda ujemnego?
13. Kolejny zbieg egzekucji – czy bank może wstrzymać się z realizacją zajęcia?
14. Zakres przekazywanych na żądanie organu egzekucyjnego danych dotyczących rachunków.
Informacji na temat szkolenia
zdalnego udzieli:
Beata Płatek – Koordynator ds. szkoleń
tel. kom.: 500 358 657
e-mail: szkoleniazdalne@frbs.org.pl
Zapisz się na szkolenie
Warunki uczestnictwa w szkoleniach on-line
Aby wziąć udział w szkoleniu on-line uczestnik musi posiadać:
-
- Komputer lub urządzenie mobilne – w przypadku urządzenia mobilnego można pobrać odpowiednią aplikację „ClickMeeting” ze sklepu Google Play lub AppStore.
- Połączenie internetowe o zalecanej prędkości:
- 512 KB/sek dla dźwięku,
- 1,5 MB/sek dla obrazu i dźwięku.
- Wymagania sprzętowe:
- Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy),
- 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej).
- W przypadku oprogramowania Firewall porty numer 80, 443 i 1935 powinny być odblokowane. Zalecamy także wyłączenie na czas szkolenia wszelkich dodatków typu Adblock.
- W systemie pocztowym trzeba dodać do „białej listy” domenę clickmeeting.com z której wysyłane są zaproszenia na webinary.
- Słuchawki lub głośniki podłączone do komputera.
- Przeglądarka Firefox, Google Chrome. Przeglądarka musi być uaktualniona do najnowszej wersji.
Proszę pamiętać, aby przed dołączeniem do szkolenia on-line wyłączyć wszystkie inne aplikacje, które korzystają z mikrofonu (np. Skype, WhatsApp itp.) oraz aby w czasie trwania szkolenia nie były pobierane pliki lub aktualizacje.
W celu upewniania się czy jest możliwość prawidłowego odbycia szkolenia on-line zaleca się przeprowadzenie testu połączenia. Link do testu przesyłany jest wraz z zaproszeniem na szkolenie. Poniżej przykład:
Zgłoszenie, potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie, rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu on-line
Zgłoszenie na szkolenie on-line
Zgłoszenie przyjmowane jest na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego przez upoważnioną osobę, przesłanego e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl lub poprzez stronę zapis na szkolenie on-line za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie wybranego szkolenia.
Realizacja szkolenia on-line
Zaplanowane szkolenie on-line potwierdzane jest mailowo 1–2 dni przed jego terminem realizacji.
Odwołanie szkolenia on-line
W przypadku konieczności odwołania szkolenia on-line, FRBS kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo lub telefonicznie.
Rezygnacja ze szkolenia on-line
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej, e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl , do godziny 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie. Brak rezygnacji po 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie – odpłatność 100 % .