Data rozpoczęcia szkolenia:
14.06.2022
Godzina rozpoczęcia szkolenia:
09:30
Opis szkolenia:
Zagadnienia prawne dotyczące tajemnicy bankowej są kluczowe w zakresie bezpiecznego prowadzenia działalności bankowej. Bank, jako podmiot świadczący usługi finansowe pozostający pod nadzorem KNF, działalność tę prowadzi z zachowaniem szczególnej staranności. Informacje konfidencjonalne, powierzone bankowi przez jego klientów, stanowią obszar stałej ochrony.
Poprawna kwalifikacja informacji chronionych tajemnicą bankową stanowi podstawę do dalszych rozważań. Indywidualizacja danych dotyczących osoby, w nawiązaniu do danych obejmujących określoną czynność bankową przypisaną temu klientowi, ułatwia dalszy proces stosowania odpowiedniego przepisu prawa i dokonywania subsumcji, czyli przyporządkowania ocenianego stanu faktycznego pod sformułowaną w wyniku wykładni normę prawną. Jest to szczególnie ważne, gdy uprawniony ustawą podmiot wnosi o przekazanie informacji.
Także aspekt sprzeniewierzenia się tajemnicy bankowej – nieuprawnione udostępnienie informacji – rodzi odpowiedzialność karną. Względy praktyczne wynikają ze stosowania przepisów prawa, gdy pojawiają się szczegółowe zagadnienia związane z wystąpieniami ze strony sądów, organów ścigania, komorników, innych podmiotów kierowanymi do banku o udostępnienie informacji o kliencie banku.
Cele szkolenia:
- omówienie regulacji prawnych dotyczących tajemnicy bankowej, także w szerszym kontekście prawnokarnej ochrony informacji konfidencjonalnych powierzonych przez klienta bankowi,
- wskazanie aspektów minimalizujących ryzyko przy przekazie informacji objętych tajemnicą bankową,
- dokonywanie analizy dotyczącej przypadków ujawniania informacji konfidencjonalnych na żądanie uprawnionych organów przy uwzględnieniu specyfiki ochrony danych o klientach banku,
- prezentacja zagadnień w odniesieniu do przykładów praktyki przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów i utrwalonego stanowiska doktryny.
Korzyści ze szkolenia:
- ograniczenie ryzyka pracowników banku w związku ze stosowaniem regulacji ustawowych dotyczących tajemnicy bankowej,
- pogłębienie wiedzy w zakresie omawianej problematyki tajemnicy bankowej ze wskazaniem orzecznictwa sądów i poglądów doktryny,
- utrwalenie pozyskanej wiedzy w celu wykorzystania w codziennej pracy zawodowej.
Adresaci szkolenia:
osoby zarządzające bankami, pracownicy banków zajmujący się obsługą klientow, kontrolerzy wewnętrzni, obsługa prawna.
Trener: ZDZISŁAW OSADA – radca prawny, Zastępca Dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, kierował Zespołem Ryzyka Operacyjnego i Zgodności w BFG, były dyrektor departamentów prawnych w Urzędzie KNF i NBP, doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego Specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa prawnego instytucji finansowych, w szczególności w zakresie stosunków umownych, tajemnic sektorowych, restrukturyzacji i przymusowej restrukturyzacji oraz bezpieczeństwa prawnego podmiotów krajowego systemu stabilności finansowej, jak również w problematyce praw konsumentów – klientów podmiotów rynku finansowego. Wieloletni współpracownik FRBS.
CENA: 220 zł
Plan szkolenia:
Szkolenie przewidziane jest w godzinach 09.30 – 13.30
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM MOŻE BYĆ ZREALIZOWANY JAKO SZKOLENIE ZAMKNIĘTE, NA ZAMÓWIENIE BANKU
- Tajemnica bankowa – zasada maksymalizmu ochrony informacji o kliencie banku:
- zakres ochrony
- prawo podmiotowe – dobro osobiste klienta.
- Obowiązek banku zachowania tajemnicy bankowej:
- kryterium podmiotowe,
- kryterium przedmiotowe,
- kryterium czasowe.
- Przekaz informacji chronionych:
- katalog podmiotów uprawnionych,
- wykorzystywanie przekazanych informacji w granicach upoważnienia ustawowego.
- Upoważnienie banku do przekazania informacji objętych tajemnicą bankową:
- forma przekazu,
- zakres – konkretyzacja podmiotowa i przedmiotowa.
- Udostępnianie informacji konfidencjonalnych przez bank:
- uwarunkowania ustawowe,
- wskazania praktyczne.
- Odpowiedzialność banku za szkodę spowodowaną ujawnieniem informacji konfidencjonalnych dotyczących klienta banku.
- Sprzeniewierzenie się tajemnicy bankowej – aspekt karny.
Informacji na temat szkolenia
zdalnego udzieli:
Beata Płatek – Koordynator ds. szkoleń
tel. kom.: 500 358 657
e-mail: szkoleniazdalne@frbs.org.pl
Zapisz się na szkolenie
Warunki uczestnictwa w szkoleniach zdalnych
Aby wziąć udział w szkoleniu on-line uczestnik musi posiadać:
-
- Komputer lub urządzenie mobilne – w przypadku urządzenia mobilnego można pobrać odpowiednią aplikację „ClickMeeting” ze sklepu Google Play lub AppStore.
- Połączenie internetowe o zalecanej prędkości:
- 512 KB/sek dla dźwięku,
- 1,5 MB/sek dla obrazu i dźwięku.
- Wymagania sprzętowe:
- Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy),
- 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej).
- W przypadku oprogramowania Firewall porty numer 80, 443 i 1935 powinny być odblokowane. Zalecamy także wyłączenie na czas szkolenia wszelkich dodatków typu Adblock.
- W systemie pocztowym trzeba dodać do „białej listy” domenę clickmeeting.com z której wysyłane są zaproszenia na webinary.
- Słuchawki lub głośniki podłączone do komputera.
- Przeglądarka Firefox, Google Chrome. Przeglądarka musi być uaktualniona do najnowszej wersji.
Proszę pamiętać, aby przed dołączeniem do szkolenia on-line wyłączyć wszystkie inne aplikacje, które korzystają z mikrofonu (np. Skype, WhatsApp itp.) oraz aby w czasie trwania szkolenia nie były pobierane pliki lub aktualizacje.
W celu upewniania się czy jest możliwość prawidłowego odbycia szkolenia on-line zaleca się przeprowadzenie testu połączenia. Link do testu przesyłany jest wraz z zaproszeniem na szkolenie. Poniżej przykład:
Zgłoszenie, potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie, rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu zdalnym
Zgłoszenie na szkolenie zdalne
Zgłoszenie przyjmowane jest na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego przez upoważnioną osobę, przesłanego e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl lub poprzez stronę zapis na szkolenie on-line za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie wybranego szkolenia.
Realizacja szkolenia zdalnego
Zaplanowane szkolenie on-line potwierdzane jest mailowo 1–2 dni przed jego terminem realizacji.
Odwołanie szkolenia zdalnego
W przypadku konieczności odwołania szkolenia on-line, FRBS kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo lub telefonicznie.
Rezygnacja ze szkolenia zdalnego
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej na adres e-mail szkoleniazdalne@frbs.org.pl na 2 dni robocze przed planowanym terminem szkolenia on-line. Rezygnacja w terminie późniejszym uprawnia Fundację Rozwoju Bankowości Spółdzielczej do wystawienia faktury wysokości 50% odpłatności za szkolenie. Brak oficjalnej rezygnacji przesłanej w formie pisemnej uprawnia Fundację do wystawienia faktury w wysokości pełnej, 100% odpłatności za szkolenie.
Zasady odpłatności
Płatność za szkolenie zdalne następuje na podstawie faktury VAT wystawionej przez FRBS po zakończeniu szkolenia. Faktury wysyłane są w wersji elektronicznej i przesyłane na adres e-mail wskazany przez bank jako właściwy adres przesyłania faktur elektronicznych.