Data rozpoczęcia szkolenia:
04.03.2021
Godzina rozpoczęcia szkolenia:
09:30
Opis szkolenia:
Doświadczenie wskazuje, że większą efektowność odnosi się w ramach dobrze przygotowanego i przeprowadzonego procesu restrukturyzacji (uzdrowienia) podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne, niż w ramach procedury przymusowego zaspokojenia roszczeń. Aktualnie obowiązuje ograniczenia w zakresie egzekucji z majątku gospodarstw rolnych skłaniają do poszukiwania bardziej efektywnych metod odzysku wierzytelności. Proces restrukturyzacji umożliwia również uniknięcie zbędnych kosztów procesów sądowych oraz zapewnia lepszy odbiór banków w lokalnym środowisku.
Uczestnicy procesu restrukturyzacji mogą wykazywać rozbieżności interesów. W tym kontekście ważne jest, aby formalna strona tego procesu zapewniła bankowi bezpieczeństwo prawne, a także ułatwiła przymusowe dochodzenie roszczeń, w razie niepowodzenia czynności restrukturyzacyjnych.
Cele i korzyści ze szkolenia:
- Przedmiotem szkolenia jest omówienie zasad i trybów restrukturyzacji podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, z podziałem na trzy zasadnicze procedury (procesy) restrukturyzacyjne:
- restrukturyzacja pozasądowa, polegająca na ustaleniu warunków i zasad spłaty i zabezpieczenia zobowiązań kredytowych w ramach indywidulanych negocjacji pomiędzy bankiem a producentem rolnym, bez wykorzystywania formalnej procedury sądowej, przy czym procedura ta może zakładać współudział pozostałych wierzycieli;
- restrukturyzacja tzw. sądowa, z wykorzystaniem jednego z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego zasady i warunki spłaty zobowiązań ustalane są w formalnej procedurze, przy uczestnictwie profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego i wszystkich wierzycieli. Celem takiej procedury jest wypracowanie układu między rolnikiem a jego wierzycielami, celem uniknięcia upadłości gospodarstwa rolnego;
- restrukturyzacji opartej o ustawę z dnia 9 listopada 2018 roku o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (Dz. U. z 2019 roku, poz. 33) i z wykorzystaniem mechanizmów pomocowych i wsparcia, przewidzianych ustawą.
- Celem szkolenia jest przekazanie jego uczestnikom niezbędnej wiedzy, umożliwiającej właściwy dobór procedury restrukturyzacji, zapewnienia formalnej zgodności tego procesu z przepisami, zabezpieczenia interesów banku oraz zwiększenie efektywności odzysku wierzytelności.
Trener: JACEK KWIECIEŃ – radca prawny, dyplomowany pracownik banku w ramach programu standaryzacji Związku Banków Polskich, wykładowca w ramach studiów podyplomowych organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu, członek zarządu spółki zajmującej się windykacją i obrotem wierzytelnościami, pełnił funkcję dyrektora ds. wierzytelności trudnych w jednej z instytucji finansowej.
CENA: 160 zł
Plan szkolenia:
Szkolenie przewidziane jest w godzinach 09.30 – 12.30
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM MOŻE BYĆ ZREALIZOWANY JAKO SZKOLENIE ZAMKNIĘTE, NA ZAMÓWIENIE BANKU
Zagadnienia ogólne
- Pojęcie rolnika i jego status prawny w polskim prawie
- Pojęcie gospodarstwa rolnego
- Czynności w przypadku opóźnienia w spłacie ekspozycji kredytowej
- Wady i zalety poszczególnych sposób restrukturyzacji gospodarstw rolnych
Pozasądowa restrukturyzacja podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne
- Analiza możliwości restrukturyzacji i dobór instrumentów restrukturyzacyjnych
- Analiza wykonalności planu restrukturyzacyjnego
- Przygotowaniem i zawarcie umowy restrukturyzacji
- Charakter prawny umowy restrukturyzacji i jej wpływ na pierwotną umowę kredytową
- Zagrożenia związane z działaniem innych wierzycieli
- Wpływu umowy restrukturyzacji na prawne zabezpieczenia spłaty
- Ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń spłaty restrukturyzowanej ekspozycji kredytowej
- Zmiana umowy restrukturyzacji
- Rozwiązanie umowy restrukturyzacji
Restrukturyzacja podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne w trybie Prawa restrukturyzacyjnego
- Zdolność restrukturyzacyjna i upadłościowa rolnika
- Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych i ich cel
- Udział banku w procedurze sądowej restrukturyzacji rolnika, czy bank może być inicjatorem postępowania restrukturyzacyjnego
- Zabezpieczenie interesów banku w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Restrukturyzacja gospodarstwa rolnych z wykorzystaniem mechanizmów wsparcia KOWR
- Ogólne założenia ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne
- Dotychczasowe efekty stosowania ustawy o restrukturyzacji
- Warunki formalne podlegania pod przepisy ustawy o restrukturyzacji
- Plan restrukturyzacji – wymogi formalne
- Formy restrukturyzacji:
- Udzielenie przez ARiMR pomocy publicznej w formie dopłat do oprocentowania kredytów
- Udzielenie przez ARiMR pomocy publicznej w pożyczki na sfinansowanie spłaty zadłużenia
- Udzielenie przez KOWR pomocy publicznej w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego;
- Przejęcie przez KOWR długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne
- Pytanie uczestników
Informacji na temat szkolenia
zdalnego udzieli:
Beata Płatek – Koordynator ds. szkoleń
tel. kom.: 500 358 657
e-mail: szkoleniazdalne@frbs.org.pl
Zapisz się na szkolenie
Warunki uczestnictwa w szkoleniach zdalnych
Aby wziąć udział w szkoleniu on-line uczestnik musi posiadać:
-
- Komputer lub urządzenie mobilne – w przypadku urządzenia mobilnego można pobrać odpowiednią aplikację „ClickMeeting” ze sklepu Google Play lub AppStore.
- Połączenie internetowe o zalecanej prędkości:
- 512 KB/sek dla dźwięku,
- 1,5 MB/sek dla obrazu i dźwięku.
- Wymagania sprzętowe:
- Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy),
- 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej).
- W przypadku oprogramowania Firewall porty numer 80, 443 i 1935 powinny być odblokowane. Zalecamy także wyłączenie na czas szkolenia wszelkich dodatków typu Adblock.
- W systemie pocztowym trzeba dodać do „białej listy” domenę clickmeeting.com z której wysyłane są zaproszenia na webinary.
- Słuchawki lub głośniki podłączone do komputera.
- Przeglądarka Firefox, Google Chrome. Przeglądarka musi być uaktualniona do najnowszej wersji.
Proszę pamiętać, aby przed dołączeniem do szkolenia on-line wyłączyć wszystkie inne aplikacje, które korzystają z mikrofonu (np. Skype, WhatsApp itp.) oraz aby w czasie trwania szkolenia nie były pobierane pliki lub aktualizacje.
W celu upewniania się czy jest możliwość prawidłowego odbycia szkolenia on-line zaleca się przeprowadzenie testu połączenia. Link do testu przesyłany jest wraz z zaproszeniem na szkolenie. Poniżej przykład:
Zgłoszenie, potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie, rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu zdalnym
Zgłoszenie na szkolenie zdalne
Zgłoszenie przyjmowane jest na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego przez upoważnioną osobę, przesłanego e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl lub poprzez stronę zapis na szkolenie on-line za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie wybranego szkolenia.
Realizacja szkolenia zdalnego
Zaplanowane szkolenie on-line potwierdzane jest mailowo 1–2 dni przed jego terminem realizacji.
Odwołanie szkolenia zdalnego
W przypadku konieczności odwołania szkolenia on-line, FRBS kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo lub telefonicznie.
Rezygnacja ze szkolenia zdalnego
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej na adres e-mail szkoleniazdalne@frbs.org.pl na 2 dni robocze przed planowanym terminem szkolenia on-line. Rezygnacja w terminie późniejszym uprawnia Fundację Rozwoju Bankowości Spółdzielczej do wystawienia faktury wysokości 50% odpłatności za szkolenie. Brak oficjalnej rezygnacji przesłanej w formie pisemnej uprawnia Fundację do wystawienia faktury w wysokości pełnej, 100% odpłatności za szkolenie.
Zasady odpłatności
Płatność za szkolenie zdalne następuje na podstawie faktury VAT wystawionej przez FRBS po zakończeniu szkolenia. Faktury wysyłane są w wersji elektronicznej i przesyłane na adres e-mail wskazany przez bank jako właściwy adres przesyłania faktur elektronicznych.