Data rozpoczęcia szkolenia:
30.10.2024
Godzina rozpoczęcia szkolenia:
09:30
Opis szkolenia:
Problematyka przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego, rozliczenia całkowitego kosztu kredytu, jak również przekazania konsumentowi-kredytobiorcy przez bank środków pieniężnych w wyniku tego rozliczenia, wymaga pogłębionej.
Orzeczenie TSUE C-383/18 zawierające wskazania wykładnicze dla sądów w zakresie art. 16 dyrektywy 2008/48/WE, nadało kierunek stosowania tego uprawnienia konsumenta w prawie krajowym. Obniżenie kosztów kredytu w razie spłaty przed terminem określonym w umowie, ma charakter proporcjonalny
w tym sensie, że odnosi się do okresu: od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty
w umowie.
Zagadnieniami kluczowymi dla dokonywania stosownych rozliczeń jest określenie daty wyznaczającej możliwość zastosowania art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, jak również charakter obowiązku obniżenia całkowitego kosztu kredytu i czy rodzi on automatyczny zwrot przez bank należności na rzecz konsumenta.
Cele szkolenia:
⟹ uzupełnienie wiedzy w zakresie stosowania przez bank rozwiązań ustawowych w przedmiocie problematyki przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego,
⟹ zwrócenie szczególnej uwagi na dorobek orzeczniczy TSUE i sądów polskich przy interpretacji przepisów prawa europejskiego i krajowego w omawianej problematyce przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego,
⟹ analiza wybranych zagadnień o szczególnym znaczeniu dla kształtowania poprawnej relacji umownej banku z kredytobiorcą kredytu konsumenckiego,
⟹ wskazanie działań dla minimalizowania ryzyka banku związanego z rozliczeniami kredytu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu przez kredytobiorcę poprzez poprawne i terminowe rozliczenie całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego,
⟹ poznanie istotnych zagadnień temporalnych związanych ze stosowaniem przepisów ustawy o kredycie konsumenckim.
Korzyści ze szkolenia:
⟹ ograniczenie ryzyka i potencjalnych strat banku z nieprawidłowego stosowania regulacji ustawowych dotyczących przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego i rozliczenia całkowitego kosztu kredytu
⟹ pogłębienie wiedzy w zakresie omawianej problematyki kredytu konsumenckiego ze wskazaniem orzecznictwa sądów, poglądów doktryny a także stanowisk instytucji ochrony praw konsumentów,
⟹ utrwalenie wiedzy i uzyskanie wskazówek praktycznych dotyczących prawidłowego rozliczania całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego.
ADRSACI: osoby zarządzające bankami, pracownicy banków zajmujący się obsługą klientów kredytowych, kontrolerzy wewnętrzni, pracownicy compliance, obsługa prawna.
PROWADZĄCY: ZDZISŁAW OSADA – radca prawny, Zastępca Dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, kierował Zespołem Ryzyka Operacyjnego i Zgodności w BFG, były dyrektor departamentów prawnych w Urzędzie KNF i NBP, doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego Specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa prawnego instytucji finansowych, w szczególności w zakresie stosunków umownych, tajemnic sektorowych, restrukturyzacji i przymusowej restrukturyzacji oraz bezpieczeństwa prawnego podmiotów krajowego systemu stabilności finansowej, jak również w problematyce praw konsumentów – klientów podmiotów rynku finansowego. Wieloletni współpracownik FRBS.
CENA: 280 zł /osoba brutto
Każda kolejna osoba z banku – 250 zł brutto
Plan szkolenia:
Szkolenie przewidziane jest w godzinach 09.30 – 13.30
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM MOŻE BYĆ ZREALIZOWANY JAKO SZKOLENIE ZAMKNIĘTE, NA ZAMÓWIENIE BANKU
1) Założenia i cel Dyrektywy 2008/48/WE w zakresie ujednolicenia zasad działania – także w przedmiocie przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego.
2) Umowa o kredyt konsumencki:
• ekonomiczne aspekty umowy kredytu,
• definicja legalna umowy kredytu konsumenckiego.
• zakres stosowania.
3) Całkowity koszt kredytu konsumenckiego:
• zapis dyrektywalny,
• pojęcie ustawowe,
• elementy składowe,
• obniżenie kosztów kredytu – zasada proporcjonalności,
• jednorazowe koszty,
• całkowity koszt kredytu a usługi dodatkowe.
4) Przedterminowa spłata kredytu konsumenckiego:
• analiza zagadnienia,
• uprawnienie konsumenta do spłaty kredytu przed terminem umownym,
• wspólne stanowisko Prezesa UOKiK i Rzecznika Finansowego w zakresie interpretacji art. 49 u.k.k.,
• wyrok TSUE z 11.09.2019 r. w sprawie C-383/18,
• wpływ wyroku C-383/18 na kształtowanie orzecznictwa sądów krajowych,
• spłata kredytu konsumenckiego lub indeksowanego do waluty innej niż polska.
5) Prowizja kredytodawcy od spłaty kredytu konsumenckiego przed terminem:
• uregulowanie umowne,
• warunki formalne prowizji.
6) Rozliczenie przez bank całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego:
7) Aspekty temporalne stosowania przepisów ustawy o kredycie konsumenckim
Informacji na temat szkolenia
zdalnego udzieli:
Beata Płatek – Koordynator ds. szkoleń
tel. kom.: 500 358 657
e-mail: szkoleniazdalne@frbs.org.pl
Zapisz się na szkolenie
Warunki uczestnictwa w szkoleniach on-line
Aby wziąć udział w szkoleniu on-line uczestnik musi posiadać:
-
- Komputer lub urządzenie mobilne – w przypadku urządzenia mobilnego można pobrać odpowiednią aplikację „ClickMeeting” ze sklepu Google Play lub AppStore.
- Połączenie internetowe o zalecanej prędkości:
- 512 KB/sek dla dźwięku,
- 1,5 MB/sek dla obrazu i dźwięku.
- Wymagania sprzętowe:
- Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy),
- 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej).
- W przypadku oprogramowania Firewall porty numer 80, 443 i 1935 powinny być odblokowane. Zalecamy także wyłączenie na czas szkolenia wszelkich dodatków typu Adblock.
- W systemie pocztowym trzeba dodać do „białej listy” domenę clickmeeting.com z której wysyłane są zaproszenia na webinary.
- Słuchawki lub głośniki podłączone do komputera.
- Przeglądarka Firefox, Google Chrome. Przeglądarka musi być uaktualniona do najnowszej wersji.
Proszę pamiętać, aby przed dołączeniem do szkolenia on-line wyłączyć wszystkie inne aplikacje, które korzystają z mikrofonu (np. Skype, WhatsApp itp.) oraz aby w czasie trwania szkolenia nie były pobierane pliki lub aktualizacje.
W celu upewniania się czy jest możliwość prawidłowego odbycia szkolenia on-line zaleca się przeprowadzenie testu połączenia. Link do testu przesyłany jest wraz z zaproszeniem na szkolenie. Poniżej przykład:
Zgłoszenie, potwierdzenie uczestnictwa, odwołanie, rezygnacja z uczestnictwa w szkoleniu on-line
Zgłoszenie na szkolenie on-line
Zgłoszenie przyjmowane jest na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego przez upoważnioną osobę, przesłanego e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl lub poprzez stronę zapis na szkolenie on-line za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie wybranego szkolenia.
Realizacja szkolenia on-line
Zaplanowane szkolenie on-line potwierdzane jest mailowo 1–2 dni przed jego terminem realizacji.
Odwołanie szkolenia on-line
W przypadku konieczności odwołania szkolenia on-line, FRBS kontaktuje się z zainteresowanymi bankami e-mailowo lub telefonicznie.
Rezygnacja ze szkolenia on-line
Rezygnacja przyjmowana jest jedynie w formie pisemnej, e-mailem na adres szkoleniazdalne@frbs.org.pl , do godziny 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie. Brak rezygnacji po 14-tej dnia poprzedzającego szkolenie – odpłatność 100 % .